ing. Jiří Pešat

 

Jura Pešat díky roku narození v roce 1939 patří mezi ty dříve narozené kaktusáře. Ve Zlíně absolvoval gympl, pak následovala stavební fakulta na VUT v Brně, kde také vznikal zájem o kaktusy. V Brně v roce 1967 vojančil a seznámil se tu s dalším kaktusářem Imrem Gažovičem, kterého doprovázel do „Fleischerovy“ prodejny kaktusů na Masaryčce

A tak se stalo, že v roce 1967 vysel i svá první kaktusová semena – Gymnocalycium quehlianum, Mammillaria bocasana, M. wildii a Trichocereus pasacana. Semena velmi dobře vyklíčila a semenáčky prosperovaly. Tento první úspěch znamenal dobrý start pro další pěstitelské experimentování. Však také jeden velký Trichocereus pasacana dodnes Jurově sbírce vévodí.

Vlastně celý život po studiích pracoval v Centroprojekt Zlín, kde vznikala první sbírečka na jižním okně, pak pěstoval i v předokenním skleníčku, dále vznikl i docela velký (3x0,9 m) balkónový pultový skleník. Následovalo přestěhování na Jižní Svahy kde opět pěstoval na balkónu a v roce 2000 stěhování na chalupu do Lipové, kde byl slavnostně 27. října 2000 otevřen nový skleník z lexanu.

Začátky pěstování byly poznamenány zajímavou specializací – snahou o kompletaci monotematických rodů, tedy rodů které měly jen jeden druh. Tehdy jich bylo uznáváno celkem 18. 

Postupně se specializace rozrostla na Mexiko, nejvíce rostlin získal svého času od pana Košata, dnes je na ploše 8 x 4,5 m umístěna krásná sbírka – zejména Mexika, ale od každého jihoamerického druhu kulovitých tu najdeme alespoň 5 zástupců.

 

Jirku na jeho kaktusářské cestě doprovázeli lidé, kteří mu byli kaktusářskými profesory. Za všechny jmenujme alespoň pana Jardu Pisku, který měl mnoho kontaktů i mimo republiku a vyměňoval semena s řadou specialistů. Nelze zapomenout ani na další vynikající pěstitele - Pavla Jugase a Josefa Pažourka.

Kmenově od roku 1967 patří Jura pochopitelně do zlínského spolku kaktusářů, kterému začal roku 1989 předsedat a každoročně zajišťuje zájezd do kaktusových sbírek.

Každý kdo chce sbírku navštívit bude vítán. Sbírka je uzpůsobena spíše pro menší skupiny, kde je možné získat i nějaký ten kaktousekPešatových přebytků. Je však nutné se nejdříve telefonicky domluvit. Máte-li ve svém vozu navigaci, pak přibližné souřadnice jsou 49°7'17"N, 17°52'48.59"E

Kontaktní adresa: 
Lipová 111
763 21 Lipová u Slavičína
tel. 577 343 776

Text  Pavel Pavlíček

ing. Jiří Pešat –

( předseda K.K.Zlín - Duben 1989- Prosinec 2010 )

 

Kontaktní adresa: 
Lipová 111
763 21 Lipová u Slavičína
tel. 577 343 776

jiri.pesat@seznam.cz